Numicon

metoda

W rozwoju myślenia matematycznego wspieramy terapię metodą NUMICON opracowaną na Oxford University. Jej zadaniem jest stworzenie w umyśle dziecka obrazu liczby i jej wartości - poprzez nadanie jej wyobrażenia w postaci klocka o konkretnych rozmiarze, kolorze i ilości dziurek. Ten obraz pozwala na szybkie szacowanie wielkości oraz wprowadzanie kolejności, pojęć większy, mniejszy a także na podstawowe działania dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.

Numicon to brytyjski system budowania umiejętności matematycznych u dzieci. Jego podstawą są klocki zaprojektowane z myślą o dziecięcych strategiach uczenia się, oparte na naturalnym rozwoju myślenia matematycznego. Wielką zaletą kształtów Numicon jest ich multisensoryczność, a więc wykorzystywanie kanału wzrokowego (kształt, kolor), a także taktylnego (otwory w kształtach).

Klocki NUMICON to nie tylko przejrzysta reprezentacja abstrakcyjnych dla dzieci liczb, ale również atrakcyjne narzędzie do nauki i zabawy. Dzięki klockom Numicon nauka matematyki może być przyjemna i efektywna. Klocki wykorzystywane są w edukacji matematycznej na całym świecie, zarówno w szkołach ogólnodostępnych jak i w szkołach integracyjnych i specjalnych. Serdecznie zapraszamy na zajęcia matematyczne z systemem Numicon prowadzone przez terapeutów Fundacji.

Dlaczego warto?

  • system Numicon porządkuje nabywane przez dzieci umiejętności matematyczne, zgodnie z ich naturalnym rozwojem,
  • klocki opierają się zarówno na percepcji wzrokowej dziecka jak i na zmyśle dotyku,
  • dzieci pracujące systemem Numicon opierają swoje umiejętności o trwałą reprezentację liczb,
  • Numicon pozwala na wizualizację zależności między liczbami,
  • wszystkie wykonywane na klockach operacje oraz algorytmy działań arytmetycznych są przejrzyste,
  • system Numicon pozwala na stymulację innych funkcji umysłowych i poznawczych, takich jak kategoryzacja, szeregowanie, układanie sekwencji, stymulowanie pamięci słuchowej i wzrokowej,
  • atrakcyjność klocków jest dużą motywacją do nauki matematyki.